top of page
Európsky výskumný projekt, spolufinancovaný prostredníctvom programu LIFE, finančného nástroja Európskej Unie, zameraného na životné prostredie - LIFE14 ENV/GR/000611

Nové elektrické vlaky pre Žilinský kraj

Železničná spoločnosť Slovensko podpísala zmluvu so spoločnosťou ŠKODA TRANSPORTATION a ŽOS Trnava na dodávku 25 elektrických jednotiek v hodnote 160 miliónov EUR. Projekt bude financovaný z fondov Európskej únie, konkrétne prostredníctvom Operačného programu "Integrovaná infraštruktúra", ďalej z prostriedkov nenávratného finančného príspevku zo zdrojov Kohézneho fondu, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov.

Nové elektrické jednotky budú rozmiestnené do regionálnej dopravy na elektrifikovaných tratiach v dvoch verziách: kratšej s dĺžkou 80 metrov  s kapacitou 247 sediacich cestujúcich a dlhšej, 106 metrov, s kapacitou 343  sediacich cestujúcich. Cestujúci ocenia pohodlné sedenie, elektrické zásuvky, klimatizáciu, štýlové LED osvetlenie a moderné toalety. Súpravy ponúknu aj informačný a komunikačný systém, monitorovanie bezpečnostnými kamerami a wi-fi pripojenie na internet. V každej jednotke bude aspoň jedno oddelenie pre imobilných cestujúcich, ako aj priestor na prepravu detských kočíkov a bicyklov. ZSSK plánuje nasadiť nové elektrické jednotky do regionálnej dopravy v Žilinskom kraji.

 

Zdroj: ZSSK 

bottom of page