top of page
S přispěním programu Evropské unie LIFE - LIFE14 ENV/GR/000611

Česká města nakupují elektrobusy

Dopravní společnosti začaly v letošním roce nakupovat elektrické vozy. Do začátku příštího roku by se v českých městech mělo objevit na 65 nových baterií poháněných elektrobusů. Obnova vozového parku vozidly šetrnějšími k životnímu prostředí není primárně motivována dopady na životní prostředí, hlavní hybnou silou je miliarda korun evropských finančních prostředků na nákup elektrických autobusů rozdělovaných ministerstvem pro místní rozvoj.

 

Dopravní podniky mají stále možnost získat podporu od krajských měst, která budou z Evropského fondu pro regionální rozvoj rozdělovat zhruba 250 milionů korun. Dalších 750 milionů korun nebude určeno přímo pro elektrické autobusy, ale lze je použít k nákupu městských vozidel s alternativním palivem a vozidel bez emisí, jako jsou tramvaje, trolejbusy nebo na stlačený zemní plyn.

 

Zavedení elektrických vozidel do provozu má významný dopad na spotřebu nafty. Důvodem je, že autobus spotřebovává zhruba třicetkrát více paliva než běžné osobní vozidlo, které je po většinu dne převážně nevyužito. Na každý tisíc elektrobusů připadá úspora téměř 80 000 litrů nafty denně. Počet elektrických autobusů ve světě by měl v příštích letech výrazně vzrůst. Podle agentury Bloomberg by do roku 2025  měl jejich počet vzrůst na 1,2 milionu vozidel a tvořit tak téměř polovinu autobusů ve světových metropolích.

Zdroj: iDNES

bottom of page