top of page
S přispěním programu Evropské unie LIFE - LIFE14 ENV/GR/000611

Ako udržateľná mobilita môže prispieť k víťazstvu v súťaži Európske zelené mesto?

"Ľubľana - víťazka ocenenie Európske zelené mesto - bude oddnes ambasádorom a vzorom udržateľného mestského rozvoja, deliace sa o svoje skúsenosti a povzbudzujúce ostatné mestá naprieč Európou k zmene smerom k ekologickejším, zdravším a udržateľnejším metropolám" - zdroj facebookovej stránky Európskej komisie.

 

Tento príspevok bol dôvodom pre mnoho otázok ako "Čo je vlastne ocenenie Európske zelené mesto?" A "Aké sú hodnotiace kritériá?". Ocenenie Európske zelené mesto je iniciatíva Európskej komisie, ktorá si kladie za cieľ identifikovať a oceniť miestnej úsilie smerujúce k zlepšeniu životného prostredia, hospodárnosti a kvalite mestského života. Ocenenie je udeľované metropole, ktorá dosiahne vysokej úrovne kvality prostredia a slúži ako modelový príklad pre ostatné mestá. Medzi víťaza do dnešného dňa patrí Štokholm (Švédsko, 2010), Hamburg (Nemecko, 2011), Vitoria - Gasteiz (Španielsko, 2012), Nantes (Francúzsko, 2013), Kodaň (Dánsko, 2014), Bristol (Veľká Británia, 2015) a práve Ľubľana (Slovinsko, 2016).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ľubľana, ktorá od roku 2006 podporila viac ako 1600 projektov na obnovu mesta, už získala mnoho národných i medzinárodných ocenení, ako napríklad European Mobility WeekAward v roku 2013, bronzovú Access City Award v roku 2015 a Európske zelené mesto v roku 2016.

V minulosti bol stred mesta preplnený autami a úroveň znečistenia vzduchu bola vysoká. Od roku 2007 je staré centrum uzavreté pre všetky motorové vozidlá (okrem špecifických časových období určených pre zásobovanie). V rámci verejnej dopravy dochádza k pravidelnej obnove autobusového parku, vďaka ktorej väčšina vozidiel spĺňa vysoké ekologické štandardy. Zavedenie novej optimalizované verejnej dopravnej siete bolo jedným z dôvodov zvýšenia počtu cestujúcich v mestskej doprave, medzi rokmi 2010 a 2014 išlo o navýšenie o 18.5%. Všeobecné aktivity sa nezameriavali len na mobilitu a podporu verejnej dopravy - Ľubľana je mestom s najvyšším pomerom zelených plôch, veď 75% verejných priestranstiev je pokryté zeleňou, z toho 45% pôvodným lesom. Ľubľana je navyše jedným z mála európskych miest, ktoré sa môže pochváliť pitnou vodou bez predošlej chemicko-mechanické úpravy. Slovinská metropola je tiež na špici v rámci triedenia odpadu.

 

 

Projekt GYM [LIFE14 ENV / GR / 000611] je spolufinancovaný prostredníctvomprogramu LIFE, finančného nástroja Európskej únie zameraného na životné prostredie.



Všetku zodpovednosť za obsah týchto stránok nesú výhradne jeho autori. Tento obsahnemusí vyjadrovať názor Európskej únie. Výkonná agentúra pre malé a stredné podniky (EASME) ani Európska komisia nie sú zodpovedné za použitie informácií tuuverejnených.



Začiatok projektu: 15.září 2015. Trvanie projektu: 42 mesiacov

bottom of page